18آگوست2019

معرفی دانشکده

تاریخچه کوتاهی از حوزه معاونت سما از زمان راه اندازی تا کنون:

دانشکده فنی و حرفه‌ای سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور از مهر ماه سال 1384 در سه رشته نقشه‌کشی معماری، ساختمان و الکترونیک در شهر چمستان– در مکانی استیجاری– با مسئولیت جناب آقای سید محمد حسینی به عنوان معاون امور سما وقت کار خود را آغاز و از سال 1385 با ایجاد رشته مکانیک خودرو و سال 1386 با رشته‌های الکتروتکنیک، کامپیوتر و حسابداری و سال 1390 با رشته‌های تربیت بدنی و تأسیسات مجموع رشته‌های دایر دانشکده به 9 رشته افزایش پیدا کرد. از سال 88 پذیرش خواهران در چهار رشته نقشه‌کشی معماری، کامپیوتر، حسابداری و الکترونیک حوزه فعالیت دانشکده سما را گسترش داد. در همین راستا به منظور تأمین فضای آموزشی مورد نیاز جهت احداث بنای ساختمانهای دانشکده فعالیتهای زیادی از سوی ریاست دانشگاه، معاونت امور سما و سایر مسئولین منطقه انجام شد که حاصل آن اهدای دو قطعه زمین، یک قطعه به مساحت 11260 متر مربع، اهدایی به صورت رایگان از سوی یکی از خیرین منطقه جناب آقای آبادیان جهت احداث بنای ساختمان اصلی دانشکده و قطعه دیگر به مساحت 3000 متر مربع واقع در شهر چمستان اهدایی بصورت رایگان از سوی شهرداری و اعضای محترم شورای شهر چمستان جهت احداث بنای ساختمان شماره 2 بوده است. در حوزه آموزشی و دانشجویی دانشکده با 38 نفر دانشجو کار خود را آغاز کرد که هم اکنون این تعداد به 500 نفر (451 نفر برادر و 49 نفر خواهر) دانشجو رسیده است، از سال 1386 بخش امور فارغ التحصیلان نیز فعال شد که تا پایان نیمسال دوم سال تحصیلی 92-91 تعداد 550 نفر از این دانشکده فارغ التحصیل گردیدند. تاکنون بالغ بر 200 نفر از اساتید محترم منطقه که تعدادی از ایشان عضو هیأت علمی دانشگاههای استان مازندران بوده‌اند با دانشکده فنی و حرفه‌ای نور سما بمدت یک ترم یا بیشتر همکاری داشته‌اند. در حوزه اداری دانشکده دارای یک نفر هیأت علمی تمام وقت و پانزده نفر پرسنل جهت انجام امور مختلف دانشکده می‌باشد. لازم به ذکر است در حوزه فعالیت‌های آموزشی، پیگیری جهت افزایش رشته‌های جدید انجام گردید که تاکنون مجوز رشته‌های گرافیک، نقشه‌برداری عمومی، صنایع فلزی- جوشکاری و ساخت و تولید-ماشین افزار جهت پذیرش دانشجو از سال تحصیلی 94-93 از سوی دفتر گسترش وزارت علوم صادر گردیده است.

حوزه مدارس سما واحد نور از سال 1380 با راه‌اندازی دبیرستان پسرانه فعالیت خود را آغاز نمود و از سال 1382 دبیرستان بزرگسالان به عنوان ضمیمه دبیرستان پسرانه شروع بکار و در سال 1388 هنرستان کاردانش پسرانه سما با رشتههای الکتروتکنیک، نقشه‌‌کشی ‌معماری و کامپیوتر با امكانات مجهز شروع به فعالیت نموده است. توضیح اینکه مکاتبات لازم با آموزش و پرورش جهت دریافت مجوز تأسیس رشته تربیت بدنی در شاخه فنی و حرفه‌ای صورت گرفته است.

دبستان غير دولتی دخترانه سما واحد نور در مقطع پيش دبستانی و دوره اول و دوم ابتدايي از سال 1392 با امكانات مجهز و مدرسين مجرب و همچنين کلاس‌های هوشمند و دارا بودن سالن ورزشي، اتاق بهداشت، اتاق مشاوره دانش‌آموزان، آزمايشگاه، كتابخانه و اتاق سايت و سرور، اتاق معلمان و نمازخانه شروع به فعالیت نموده است.

مساحت زمين و بناي مدارس و دانشکده:

حوزه فعاليت مدارس :

مکان استقرار هنرستان کاردانش در مکاني به مساحت زمين  3000 متر مربع  و مساحت بناي 650 متر مربع واقع در شهر چمستان می‌باشد.

مکان استقرار دبستان دخترانه در مکاني استيجاري (با مالکیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور) در شهرستان نور به مساحت زمين 2000 متر مربع و بناي حدود 1040 متر مربع مي‌باشد.

حوزه فعاليت دانشکده :

سایت اصلی دانشکده داراي ساختمان ملکي به مساحت زمين 11260 متر مربع  و بناي حدود 2566 متر مربع واقع در حومه شهر چمستان (آهودشت) می‌باشد. همينطور اين حوزه داراي يک دستگاه مزدا دوکابين که با کسب مجوز از سازمان سما خريداري شده است مي‌باشد.

 

نمایی از ساختمان اصلی دانشکده

 

نمایی از ساختمان شماره 2 (هنرستان پسرانه)

 

نمایی از ساختمان استیجاری دبستان دخترانه

 

اخبار فرهنگی

پیوندها

سالنما

طراحی سایت
يكشنبه 27 مرداد 1398.
امروز

اوقات شرعی

بازديد امروز : 23 بازديد روز گذشته : 114 بازديد اين هفته : 23 بازديد اين ماه : 2197 مجموع آمار بازديد ها : 916302